KATONAI JELKPEK II.
Folytatdik a jelkpek bemutatsa:
3. Hadilobogk s rbcjelvnyek
4. A felsgjel (hadijel)
Hadilobogk s rbcjelvnyek
A Magyar Honvdsg folyami fegyvernemi szegysgei felsgjelknt hadilobogt hasznlnak. A hadilobog mszl alap fehr szatnbl kszl, mindkt oldaln a Magyar Kztrsasg cmervel. A zszllap szlein a hmzett prtzat keinek szma a zszllap mrethez arnytott, befel mutat piros-zd szn. A hadilobog tbbfle mretben (kis- s nagyhajk valamint parancsnoki motorosok) kszl.
A hadihajk rbocjelvnyknt rbocszalagot, valamint az elljrk jelenltnek jelzsre rangids parancsnoki s miniszteri lengt hasznlnak. Az rbocszalag 21x200 centimteres kpzeletbeli tglalapban elhelyezhet hromszg alak, vszon anyag nemzeti szalag.
A rangids parancsnoki leng 60x80 centimteres kpzeletbeli tglalapon elhelyezhet, hromszg alak s fehr selyem anyagbl kszl. Mindkt oldaln a Magyar Kztrsasg hmzett - tlgy- s olajg nlkli - cmere lthat. A hromszg oldalai mentn, valamint a hrom sarokban piros-zld szn hmzett prtzat helyezkedik el.
A miniszteri leng 60x80 centimteres kpzeletbeli tglalapban elhelyezhet, nemzeti szn, a felvon zsinrral ellenttes oldalon fecskefarokban vgzd zszl, mely szleit nemzeti szn zsinr szeglyez.
A felsgjel (hadijel)
A Magyar Honvdsg meghatrozott harceszkzein – mindenekeltt a repleszkzkn s harcjrmveken – a hgai egyezmny alapjn alkalmazott felsgjel olyan egyedi megklnbztet jelzs, amely a magyar llam s fegyveres ereje szuverenitst fejezi ki.
A felsgjel hasznlatt az 1907. vi II. nemzetkzi hgai bkertekezleten elfogadott egyezmny rja el, amely szerint a hadvisel felek: „ … meghatrozott s messzirl felismerhet, megklnbztetett jelzst viselnek.” Az egyezmny nem hatrozta meg a megklnbztet jelek formjt, mreteit, sznsszelltst, ezrt azok trtnetileg gyakran a klnbz szvetsghez val tartozs jegyben alakultak ki.
A magyar fegyveres erk nll felsgjelet az Osztrk-Magyar Monarchia felbomlsa ta hasznlnak. Trtnetileg lland magyar felsgjel azrt nem alakulhatott ki, mert az 1919-ben megalkotott k alak, nemzeti szneket tartalmaz els nll magyar felsgjelet a Tancskztrsasg csakhamar felvltotta az tg vrs csillaggal. Tekintettel arra, hogy ebben az idben felsgjelet csak repleszkzkn hasznltak, a Tancskztrsasg bukst kveten a prizsi bkekonferencinak a magyar katonai replst is megtilt hatrozata miatt 1938-ig a nemzeti hadsereg nem hasznlt formlis felsgjelet. 1938-tl, Magyarorszg fegyverkezsi egyenjogsgnak elismerse alapjn fellltott magyar lgiernl ismt idszerv vlt a felsgjel alkalmazsa.
Ekkor kerlt sor az k alak jelzs ismtelt alkalmazsra, de csak rvid idre, mert 1941-ben mr kiegszt jeleket festettek fel, 1942-ben pedig a nmet szvetsg jegyben jraalkottk azt.
A Magyar Honvdsg jogeldje, a Magyar Nphadsereg felsgjele, amely tg csillagba foglalta a nemzeti szneket, az 50-es vekben a szvetsgi s ideolgiai hovatartozs jegyben szletett meg, s a szvetsg felbomlst kveten elvesztette rvnyessgt.
A Magyar Honvdsg funkcijnak, szellemisgnek j alapokra val helyezse az els feladatok egyikeknt vetette fel a felsgjel megvltoztatsnak szksgessgt. A trtnelmi kutatsok tbb vltozat mrlegelse utn azt eredmnyeztk, hogy az a felsgjel, amely megfelel trtnelmi mlttal br, s amely egyben kifejezi nemzeti szuverenitsunkat is, nem lehet ms, mint az 1919-ben megalkotott, 1938-ban rvid ideig alkalmazott, majd mltatlanul elfelejtetett els nll magyar felsgjel.

A Magyar Honvdsg felsgjele teht: fehr keretbe foglalt, nemzeti szneket tartalmaz egyenlszr hromszg, amelynek magassga az alap ktszerese. A kt befog mentn a hromszg terletn bell piros s fehr sv hzdik, amelyek szlessge az alap mreteinek 1/9-e. A hromszg maradk terlete zld szn.
A jel alkalmas mind repleszkzkn, mind harcjrmveken val megjelentsre, formja s sznsszelltsa alapjn egyedi s magyar, kifejezi a hadernk nemzeti jellegt.
forrs: KKB |