Egyeslt Nemzetek Szervezete

Az Egyeslt Nemzetek Szervezete, rviden ENSZ (angol rvidtse UN(O) franciul s spanyolul ONU) nemzetkzi szervezet, amely az llamok kzti egyttmkdst hivatott elsegteni a nemzetkzi jog s biztonsg, a gazdasgi fejlds, a szocilis gyek s az emberi jogok tern, valamint a vilgbke elrsben. A msodik vilghbor utn, 1945-ben a Npszvetsg utdjaknt azzal a cllal alaptottk, hogy megelzzk a hborkat s lehetsget adjanak az orszgoknak problmik megtrgyalsra. Ennek ellenre gyakran kerl a szervezet olyan helyzetbe, mikor nem vgzi, ill. nem vgezheti maradktalanul ktelezettsgeit (pldul a mr lezrt Izrael–Libanon hbork, II. blhbor vagy a szudni Drfr humanitrius katasztrfa). A tagorszgok szma jelenleg 192, belertve csaknem az sszes elismert fggetlen llamot. A nemzetkzi terletnek szmt New York-i szkhzbl az ENSZ klnleges gynksgei anyagi s kzigazgatsi gyekrl dntenek.
A legfontosabb adminisztratv szervek a kvetkezk:
- Kzgyls
- Biztonsgi Tancs (a bkt s biztonsgot rint gyekben hatrozatokat hoz)
- Gazdasgi s Szocilis Tancs (a nemzetkzi gazdasg, a trsadalmi sszehangols s a fejlds krdseiben nyjt segtsget.)
- Nemzetkzi Brsg (az elsdleges bri szervezet)
- Titkrsg (tanulmnyokkal, informcikkal, s ms, az ENSZ mkdshet fontos anyagokkal ltja el a szervezetet.)
Ezen kvl az ENSZ szervezetn bell a klnbz terletekkel kln testletek foglalkoznak. Ilyen pldul az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) s az Egyeslt Nemzetek Gyermekalapja. Az ENSZ leginkbb ismert szemlyisge a ftitkr, aki 2007-tl a dl-koreai Pan Gimun. A szervezet pnzgyi httert a tagllamoktl szrmaz ktelez s nkntes hozzjrulsok alkotjk. A szervezet hat hivatalos nyelve az angol, az arab, a francia, az orosz, a knai s a spanyol.
Az Egyeslt Nemzetek Alapokmnya
Az Alapokmny az Egyeslt Nemzetek "alkotmnya", amelyet 1945. jnius 26-n rtak al a Veterans War Memorial Building sznhztermben, San Francisc-ban, s 1945. oktber 24-n lpett letbe. Lengyelorszg, a 22. alapttag, nem tudott rszt venni a konferencin, s csak ksbb rta al az Alapokmnyt. Az Alapokmny egy hatrozatlan idej nemzetkzi egyezmny s ltrehozsa ta csak 4 alkalommal mdostottk. (A 23, 27, 61 s 109. trvnycikkekben). Preambulummal kezddik, majd 19 fejezetben 111 trvnycikk tallhat. (Ezzel ellenttben a Npszvetsg alapszablya csak 26 trvnycikkbl llt). A Fejezetek tbbek kztt az ENSZ f szerveirl szlnak, valamint a konfliktusok bks rendezsrl, intzkedsekrl a bke veszlyeztetse, megtrse vagy tmad cselekmny esetn.
Mkdse
Az ENSZ – New York-i szkhelyn kvl – lland irodt mkdtet Genfben s Bcsben, ezenkvl a vilg minden orszgban van kpviselete. Az ENSZ fszervei: Kzgyls, Biztonsgi Tancs, Gazdasgi s Szocilis Tancs, Gymsgi Tancs, Nemzetkzi Brsg s Titkrsg. A Gymsgi Tancs a gyarmati rendszer orszgainak talakulsa felett rkdtt. A szervezet 1994-ben megszntette mkdst, formlisan azonban mg mindig ltezik. Az TC elnke, vagy a tagllamok tbbsge, kezdemnyezhetik egy rtekezlet sszehvst. |