Az szak-atlanti Szerzds Szervezete – angolul North Atlantic Treaty Organisation, rvidtve NATO, franciul Organisation du Trait de l’Atlantique Nord, OTAN – 28 szak-amerikai s eurpai orszg szvetsge, amelyet a II. vilghbor utn 1949. prilis 4-n alaptottak Washingtonban. A szvetsg clkitzseit az szak-atlanti Szerzds foglalja magban, amelynek rtelmben a tagllamok minden politikai s katonai eszkzt ignybe vesznek a tagorszgok szabadsgnak s a biztonsgnak megrzse rdekben. Hivatalos nyelvei az angol s a francia.
A NATO a hideghbors fegyverkezsi verseny egyik kzvetlen eredmnye. Napjainkban a tagorszgok hatrain tl is vgez bkefenntarti feladatokat, jelenleg afganisztni misszijnak kibvtsn tevkenykedik.
Magyarorszg – Csehorszggal s Lengyelorszggal kzsen – 1999-ben vlt a szvetsg tagjv.
Eredet - az 1945-1949 idszak kulcsesemnyei
A NATO megalakulsnak eredett a msodik vilghborbl szrmaz nemzetkzi politikai esemnyekben kell keresnnk. A NATO-t olyan politikusok hoztk ltre, akik tlve a hbort egy letre megtanultk, hogy a legfontosabb cl egy olyan eszkz megteremtse, mely egyrszt megakadlyozza, hogy az eurpai nemzetek ismt hborba bonyoldhassanak egymssal, msrszt pedig hatkony vdelmet nyjt egy estleges kls fenyegets esetn. A hbor utni Eurpa gazdasgi kosza s bels megosztottsga miatt kizrlag a gazdasgilag megersdtt, stabil Egyeslt llamok segtsgvel s rszvtelvel volt elkpzelhet egy ilyen eszkz letre hvsa. Ebben a tekintetben az 1947-es esztendt fordulpontnak kell tekintennk, amikor az Egyeslt llamok nyltan megfogalmazta hrmas politikai clkitzst: a Szovjetuni feltartztatsnak elvt, a Truman-doktrnt s a Marshall-tervet. Ez bizonytk volt, hogy klpolitikai figyelme ismt Eurpra szegezdtt. Vgl az 1948-ban lezajlott csehszlovk puccs s a berlini blokd tette teljess a kpet, mely elvezetett az szak-atlanti Szvetsg megalaktshoz.
A NATO trtnete a klpolitikai esemnyek tkrben 1949-1989
A NATO alapelveit s clkitzseit a washingtoni szerzds tartalmazza, melyet 1949. prilis 4-n rt al 10 nyugat-eurpai orszg, valamint az Egyeslt llamok s Kanada. A 14 cikkelybl ll szerzds angolul s franciul kerlt megfogalmazsra, melyek ma is a szervezet hivatalos nyelvei. Kiemelend a „biztonsgi garancia"-knt elhreslt 5. cikk, mely kinyilvntja, hogy a szervezet ltrejttnek elsdleges clja, hogy vdelmet nyjtson a kls fenyegetssel szemben. Ebbl is lthat, hogy tmad politikt a NATO nem folytathat. Alapelvei kzl legfontosabb a kollektv vdelem elve. Brmely tagllamot rt tmads az egsz szvetsg elleni tmadst jelent. A vilg leghatalmasabb katonai-politikai szvetsgnek trtnete sorn kiderl, hogy valamifle szilrd llandsg tapasztalhat a vltozsok kzepette: alapelvei kzel 60 v tvlatbl is rintetlenek maradtak. A NATO 1949-1989-ig tart trtnett rdemes kt nagyobb idszakra bontva trgyalni. Az 1969-es fordulpont a Harmel-jelentshez kthet, mg az 1989-es mrfldk termszetesen a kzp s kelet-eurpai rendszervltsokhoz, illetve a hideghbor befejezdshez.
Macednia a Grgorszggal mindeddig nem rendezett nvvitja miatt 2008. prilis 3.-n nem kapott meghvst. Ukrajna s Grzia meghvsa egyelre szintn elmaradt.
Ukrajna s Grzia csatlakozsa ugyanis fordulpontot jelentene a NATO tagsgi politikjban. Szerbinak, Montenegrnak s Bosznia s Hercegovinnak bkepartnersget ajnlott a NATO 2007-ben.
Semleges orszgok Eurpban
Nemzetkzi jogi rtelemben semleges orszgok:
Svjc, Ausztria,
A kvetkez orszgok semlegessgt nem tmasztja al semmilyen nemzetkzi jogi garancia.
Svdorszg, Finnorszg, rorszg
██ Tagorszgok
██ Belps eltt ll orszgok
██ Jvbeli tagok
██ Trgyalsok folyamatban
██ A tagsg nem cl
██ Egyb orszgok
Legfontosabb Intzmnyei
szak-atlanti Tancs
Egyetlen politikai dntshoz testlet. A Tancs nagykveti („lland kpviselk”), klgyminiszteri vagy llam- s kormnyfi szinten lsezik. A dntsek rvnyessge nem fgg a szinttl. Az lseken (szinttl fggetlenl) a ftitkr elnkl. Az lland kpviselk hetente tbbszr lseznek Brsszelben. A Tancs munkjt a Nemzetkzi Titkrsg, a Nemzetkzi Katonai Trzs s bizottsgok segtik.
Vdelmi Tervez Bizottsg
lland kpviselk rszvtelvel lsezik. Vdelmi krdsekkel foglalkozik. Irnyelveket ad ki a NATO tagorszgainak.
Nukleris Tervez Csoport
Rendszeresen lsezik, vdelmi miniszterek rszvtelvel. Nukleris erkkel kapcsolatos konkrt politikai krdsek megvitatsa
Ftitkr, Titkrsg
A ftitkr felels a szvetsgen bell a dntshozatali folyamat segtsgben. Irnytja a nemzetkzi Titkrsg munkjt, elnkl a Tancs lsein.
Katonai Bizottsg
A NATO legfels katonai szerve. Tagjai a tagllamok vezrkari fnkei. Feladatuk katonai stratgiai krdsekben vezetsi funkcik elltsa. Javaslatokat dolgoz ki a Tancs szmra katonai krdsekben.
A Katonai Bizottsg feladatai: 1. javaslatokat tesz a NATO politikai vezetse szmra olyan intzkedsek megttelre, amelyeket a NATO terletnek kzs vdelme szempontjbl szksgesnek tlnek 2. elltja a vezetsi funkcikat a katonapolitikai s stratgiai krdsekben 3. katonai krdsekben irnyelveket ad ki a NATO stratgiai parancsnokainak, akik feladataik vgrehajtsa sorn a Katonai Bizottsgnak tartoznak felelssggel.
A Katonai Bizottsg az lland kpviselk rszvtelvel hetente legalbb egy alkalommal lsezik, de szksg esetn brmikor sszehvhat.
Ezen kvl vente hrom alkalommal a vezrkari fnkk szintjn tancskoznak. Kettt ezek kzl Brsszelben s egyet, pedig rotcis alapon valamelyik NATO orszgban.
A Katonai Bizottsg elnkt a tagllamok vezrkari fnkei hrom ves hivatali idszakra vlasztjk meg, hatskrt a Katonai Bizottsg hatrozza meg, amelynek feladatai vgrehajtsa sorn minden tekintetben felelssggel tartozik.
A Katonai Bizottsg tevkenysgt a tagorszgok katonai szakrtibl ll munkacsoportok, s a Nemzetkzi Katonai Trzs tmogatja.
Bizottsgok s gynksgek
A Szvetsg munkaszervei, meghatrozott feladatkrben dntseket ksztenek el.
Parancsnoksgok
A csapatok felksztst, a hadmveletek tervezst ltjk el.
Euro-atlanti Partnersgi Tancs
vente ktszer klgyminiszteri szinten lsezik, havonta nagykveti szinten.