A hideghbor vge s a Szovjetuni felbomlsa utn a nemzetkzi rendszer alapjaiban vltozott meg. Az talakuls valjban egy ketts folyamat, amely mg mindig tart: az llamok elsdlegessgre plt rendszer felbomlban van, mivel szmos nem llami szerepl jelent meg a nemzetkzi politika porondjn, s ezzel prhuzamosan szmos biztonsgi kihvs felersdtt, amelyre a fennll biztonsgpolitikai intzmnyrendszer nem kpes vlaszt adni. A kt folyamat intenzitst s egymsra hatst a globalizld nemzetkzi politikai, gazdasgi s trsadalmi kapcsolatok is felerstik. Az llamok vilgnak talakulsbl, felbomlsbl fakad kihvsokra s fenyegetsekre a jelenlegi biztonsgi architektra eszkzrendszervel nem vagyunk kpesek vlaszt adni, s taln ez a tny az, ami miatt annyian foglalkoztak mostanban az „j tpus" biztonsgi kihvsok termszetvel, okaival s az arra adhat vlaszokkal.
A biztonsgi kihvsok klnbz szektorok szerint trtn kategorizlsval azt mutattuk be, hogy a biztonsgi problmk az let minden terletre hatssal lehetnek. A kategorizls szubjektv, igazbl csak azt szolglja, hogy a klnbz formban megjelen kihvsokat valamilyen mdon szt lehessen vlasztani. Egy-egy kihvs termszetbl fakadan tbb szektort is rint. A nemzetkzi politikai rendszer legfontosabb problmi, legfenyegetbb kihvsai: a katonai szektorban a nemzetkzi terrorizmus s tmegpusztt fegyverek prolifercijnak, valamint a szervezett bnzsnek az sszekapcsoldsa; a politikai szektorban a gyenge demokrcik, az illiberlis demokrcik s az autoriter rendszerek szmnak a nvekedse; a gazdasgi szektorban az energiaellts biztonsgnak a garantlsa; a trsadalmi szektorban az egyre slyosabb etnikai s vallsi ellenttek; a krnyezeti szektorban pedig a klmavltozs, vagy ltalban vve a termszeti krnyezet kimerlsnek a krdse.
A klnbz szektorok fontossga kztt nehz egyrtelm sorrendet fellltani. Kzkelet vlekeds, hogy egy, a katonai szektorban elszenvedett vesztesg vagy ott megjelen fenyegets elsbbsget kell, hogy vezzen a tbbivel szemben, mivel az minden egyb szektort is rvidtvon rint. E logika alapjn rvidtvon a legfenyegetbb kihvs a nemzetkzi terrorizmussal sszefgg problmakr. Hossztvon viszont mr nem ilyen egyrtelm a helyzet, amit a legjobban Tony Blair George Bushoz intzett hress vlt krdse jellemez, ami lltlag a G8 2005 nyarn a skciai Gleneaglesben tartott cscstallkozjn hangzott el. A brit miniszterelnk a krdsben azt feszegeti, hogy mi rtelme van egyltaln a terror elleni hbornak, ha az Egyeslt llamok nem hajland egyttmkdni a Kyoto Egyezmny alrsban, hiszen a klmavltozs katasztroflis kvetkezmnyei miatt, a jvben lehet, hogy nem lesz kit s mit megvdeni a terroristktl.