A politikai szektor vizsglatnl az llamok bels termszetkbl addan nem egyformk, a biztonsgot az llam intzmnyeinek mkdkpessge jelenti. Az elmlt 18 vben a nemzetkzi biztonsgra nzve a legnagyobb kihvst pont a politikai intzmnyeik elgtelen mkdse, a gazdasgi nehzsgek, vagy az etnikai konfliktusok miatt sszeoml llamok jelentik.
A politikai intzmnyrendszer stabilitsa, gyakran hasznlt kifejezssel a „j kormnyzs", a fenntarthat politikai, gazdasgi s trsadalmi fejlds elfelttele. Az egyes llamok szmra szlelhet legjelentsebb kihvs ebben a tekintetben pont a politikai intzmnyrendszer instabilitsbl fakad. Ez pedig a nem mkd, a bukott llamok problmjt, mint a legjelentsebb globlis biztonsgi kihvst takarja a httrben.
A kudarcot vallott llamok elsdleges ismrve, hogy valamifle zavar folytn a politikai szektor mkdskptelenn vlt, ami az sszes tbbi szektorban kihvsknt jelentkezik. Jelen nemzetkzi rendszernkben, pontosan a klcsns fggsgek kvetkeztben, ez nem kezelhet csupn helyi problmaknt. A politikai intzmnyek instabilitsa knnyedn regionlis problmv nhet, mivel a nem mkd llamok potencilisan magukban hordozzk a politikai sszeomls veszlyt, amely knnyedn tovagyrzhet, tekintve, hogy a gyenge llamisg problmja bizonyos fldrajzi rgikban koncentrldik.
A gyenge s bukott llamok ezen tl globlis problmkat is jelentenek. Olyan biztonsgi helyzet alakulhat ki a terletkn, amely globlis kvetkezmnyekkel jr. Ennek csak egy pldja Afganisztn, ahol az al-Kaida volt kpes kipteni a kzpontjt. A nemzetkzi terrorizmuson tl tovbbi biztonsgi kihvsok is szrmazhatnak ezekrl a terletekrl, gy a rossz krlmnyek miatt elmenekl emberek radata megterhelheti az egsz rgit, de tvoli terleteket is. Az elhanyagolt egszsggyi helyzet miatt kialakul jrvnyok hatrokat lphetnek t. Illetve tovbbi fontos fenyegetsek is megjelenhetnek ebben az sszefggsben.
Francis Fukuyama is rmutat, hogy a hideghbort kvet nemzetkzi rendszer legslyosabb fenyegetse az llamkudarcok problmakre, mert a gyengn teljest llamok instabilitst generlnak az egsz nemzetkzi rendszerben. A megllaptssal nem lehet vitatkozni, mert a nemzetkzi rendszer legsrgsebben megoldand biztonsgi kihvsai ezekhez az llamokhoz kapcsoldnak. A bukott, vagy gyengn teljest llamok igazbl nem egyszeren eltnnek a nemzetkzi kapcsolatok porondjrl, hanem egy hatalmi vkuumot hoznak ltre, amely magba szippantja az orszg kzvetlen krnyezett is, gy egy regionlis vlsgot generlnak. Mivel a kormnyzat elvesztette a kpessgt, hogy kormnyz szerepet tltsn be, „alternatv" hatsgok felemelkedsre nylik lehetsg. Szmos plda hozhat fel: Szomliban a kzponti hatsg sszeomlsnak egyenes kvetkezmnyeknt, klnbz hadurak kezdtk kizskmnyolni az orszgot, st a klfldi seglyek megszerzsrt is harcba szlltak egymssal. Az al-Kaida gyakorlatilag „tszul ejtette" Afganisztnt a tlib rendszer idejn, kiterjedt bzist ptett ki ott magnak, s szmos llami funkcit gyakorolt az ltala birtokolt, bitorolt terleteken.