A katonai szektor valjban megegyezik azzal, amit eddig az elmletben tvesen biztonsgpolitiknak hvtak, s kizrlagos biztonsgi dimenzinak tekintettek. A katonai szektorban megjelennek a korbban ismert elemek, vagyis hogy itt az llam legfbb clja a terletnek s lakossgnak a vdelme. Ebben a szektorban a fenyegetst eddig csak a status quo-val elgedetlen llamok jelentettk, de mra ez talakult. Bizonyos j tpus kihvsokra az llamok katonai eszkzkkel vlaszolnak, katonai felkszlssel vdekeznek ellenk.
Alapvet vltozs, hogy a hbork kpe talakult. Az 1990-es vek ta egyrtelm, hogy a katonai szektorban jelentkez kihvsok aszimmetrikusak (teht klnbz mret, erej, szint szereplk vesznek benne rszt. Pl.: Az Egyeslt llamok harcol bizonyos terrorista csoportokkal).
Ennek els jellemzje a „hlzati hadvisels". Az egsz vilgon sszefgg trsadalmi, gazdasgi s politikai hlzatok vannak, s ezek tevkenysgket ltalban globlisan fejtik ki. Sokszor a katonai elemet magukban hordoz j tpus biztonsgi kihvsok ilyen jellemzvel rendelkeznek. ppen emiatt a konfliktusoknak jval az orszg hatrain tlmutat hatsai vannak, ami miatt nagyon nehz felvenni ellene a harcot. Ezek a hlzatok, amennyiben erszakos, vallsi fundamentalista, vagy egyb, a status quo-t erszakkal megvltoztat clokat tznek ki, jelents biztonsgi fenyegetss vlhatnak. Elg utalni pldul a Pakisztnban, vagy Afganisztnban mkd immkpzkre, s a felttelezett kapcsolatra az j vezredben bekvetkezett terrortmadsok kztt. Ennek a hadviselsnek egy j pldja lehet az Egyeslt llamok „hborja a terrorizmus, de azon bell is az al-Kaida ellen.
A hbor talakulsnak msik fontos tpusa a „tvolsgi hadvisels", amely egy kockzatthrt megolds. Ahogyan az 2001-ben is trtnt, az Egyeslt llamokba biztonsgi kihvs rkezett a tle rendkvl tvol es afganisztni terletrl, ezrt a sajt rdekeit kvetve beavatkozott. Ez azrt volt szksges, mert azon a tvoli helyen olyan biztonsgi helyzet alakult ki, amely kiindulpontjv vlt egy, az Egyeslt llamok terletn bekvetkez terrorcselekmnynek. A tvolsgi hadvisels lnyege, hogy kis ldozatokkal jr hbort vvjanak meg a fejlett orszgok, a sajt terletktl tvol, a fenyegetsek forrst elfojtva. A fejlett nyugati trsadalmak nem viselik el a hbors ldozatok magas szmt, ezrt is igyekszik a beavatkoz fl a hborjt nagy tvolsgbl megvvni, s a tnyleges harci cselekmnyeket egy helyi szvetsgessel kiviteleztetni. A NATO s a Koszovi Felszabadtsi Hadsereg kapcsolata, vagy az afganisztni „Operation Enduring Freedom"-ban szervesen kzremkd szaki Szvetsg a kt legtisztbban megjelen pldja ennek a hadviselsi modellnek.
A hbork, vagy a hadvisels harmadik tpust az n. neo-modern hbork jelentik. Ez tovbbra is az llamok kztti konfrontcit jelenti, teht olyan biztonsgi stratgit, amely tovbbra is a hagyomnyos llamok kztti katonai sszecsapsokra pt. Pldaknt emlthet Irn, aki hagyomnyos llamok kzti konfrontcira pt biztonsgpolitikjban, ami magyarzza, hogy mirt trekszik atomhatalomm vlni.
A 2001. szeptemberi terrorista mernyletek, s a kzvetlen reakciknt kvetkez afganisztni hbor arra hvtk fel a figyelmet, hogy a 21. szzad a terlethez kevsb kthet fenyegetsekrl s az arra adott vlaszokrl fog szlni. A katonai szektorban jelentkez aszimmetria nem csupn kihvs, hanem egy ltez jelensg, amely egyszerre jelent sebezhetsget s eszkzt minden nemzetkzi szerepl szmra. Az igazi problmt az jelenti, hogy a jelenlegi biztonsgi rendszer segtsgvel nem kezelhet. Az aszimmetria mra kilpett a szigoran vett hadvisels fogalomkrbl, gy katonai eszkzkkel mr igen nehz vlaszt adni r
A lehet legrosszabb eshetsg szerint a legfenyegetbb problma a 21. szzadban a terrorizmusnak s a tmegpusztt fegyverek prolifercijnak az sszekapcsoldsa. Mindezt tbbek kztt a Javier Solana fle 2003-as Eurpai Biztonsgi Stratgia is kiemeli. Az aszimmetria ott jelenik meg, hogy gyenge s bukott llamokat „telephelyknt" hasznl terrorista csoportok tmegpusztt fegyverekhez juthatnak, amelyek alapveten azzal a cllal kszltek, hogy llamok hasznljk fel ket llami clok rdekben. Vals veszlyknt a biolgiai, kmiai s radiolgiai fegyverek jhetnek szmtsba ebben a kontextusban, mivel egyrtelm, hogy egy terrorista csoport nem fog hasznlhat nukleris technolgia birtokba jutni. Ennek tbb oka is van, egyrszt nukleris robbananyag ellltsa nem olcs, msrszt az ellltshoz szksges technolgiai infrastruktra s szakrtelem nehezen frhet hozz a polgri felhasznlsban. Szmos nemzetkzi intzmny s konvenci mr az ellltshoz szksges alapanyagok beszerzst is kontrolllja, ezrt mg a nukleris ambcikkal rendelkez llamok, mint Irn, vagy szak-Korea sem kpesek szrevtlenl nukleris fegyvereket ellltani. Nem tl valszn, hogy egy terrorista csoport nukleris fegyver hasznlatra trekedne, mivel a kltsg-eredmny relci szmukra azt rtelmetlenn teszi.
A „szegny emberek" atombombi a biolgiai, vegyi s radiolgiai fegyverek, amelyek potencilisan terrorista felhasznls pusztt eszkzz vlnak, vlhatnak. j jelensg a nemzetkzi terrorizmussal kapcsolatban, hogy a terrorszervezetek ma mr, ksznheten a fundamentalista ideolgijuknak, nem trekszenek a lakossg szimptijnak megnyersre, ezrt nem vlogatnak a clpontok kztt. A lehetsges clpontok ezrt egyrtelmen polgri s nem-katonai ltestmnyek, ami miatt mg korltozott szm ldozat vagy kis mrtk fizikai pusztts esetn is nagy pszicholgiai hatssal jr minden ilyen jelleg tmads. Tovbbi problmt jelent, hogy ilyen fegyverek ellltst sokkal nehezebb kontrolllni, mivel mind az ellltshoz szksges technolgia s szakrtelem, mind a felhasznlt alapanyagok dulis felhasznlsak, azaz nem egyrtelmen pusztt clzatak, s jelen vannak a mindennapi civil letben. Pldul egy egyszer petrdkat gyrt zem alkalmas kmiai fegyverek ellltsra is, illetve a gygyszergyrtsban felhasznlt eszkzk s technolgik brmikor lehetv teszik biolgiai fegyverek ellltst is. Valamivel nehezebb a terroristk helyzete az gynevezett „piszkos bombk" azaz a radiolgiai fegyverek esetben. A Szovjetuni felbomlsa azonban azzal is egytt jrt, hogy a klnbz harcszati atomfegyverek rizetlenl maradtak az elszakadt volt tagkztrsasgokban, akiknek sem pnze, sem eszkzrendszere nincs azok megsemmistsre. Az igazi fenyegetst ezen fell az jelenti, hogy pontosan nem is lehet tudni, hogy mennyi ilyen jelleg fegyverrl van sz. A problma komolysgt jelzi, hogy az FBI minden vben helyzetrtkelst vgez, amely szerint az Al-Kaida, a Hezbollah s a kolumbiai FARC is biolgiai, kmiai s radiolgiai fegyverek beszerzsre s hasznlatra trekszik. Ezek a szervezetek mindkt alapfelttellel rendelkeznek a „sikerhez" vezet ton: laboratriumokat tudnak fenntartani egy-egy nem mkd llam terletn, s rendelkeznek megfelel anyagi erforrsokkal, ami a fegyverek ellltshoz szksges.
Nehezen kategorizlhat, de szintn j formban jelenik meg a nemzetkzi szervezett bnzcsoportok ltal keltett fenyegets. A klnbz maffiacsoportok nmagukban is fenyegethetik egy-egy llam biztonsgt, de mivel alapveten gazdasgi motivci vezrli cselekedeteiket, valjban a kriminolgia s nem a biztonsgpolitika tmakrbe tartoznak. Azonban egyre inkbb megfigyelhet az a trend, hogy a terrorista csoportok egyttmkdst kezdemnyeznek klnbz terleteken a bnzi csoportokkal, egy, hogy annak infrastruktrjt hasznljk, kett, hogy sajt tevkenysgket finanszrozzk. Az egyttmkdsnek teht valjban egyszer technikai okai vannak, vagyis hiba trnek el a clok a kt csoport esetben, az alkalmazott mdszerek, amellyel azt elrni igyekeznek, egyre inkbb megegyeznek. A kt csoport egyttmkdse elssorban gy alakul ki, hogy hasznljk egyms „szolgltatsait", pldul hamis paprok beszerzse vagy emberrablsok sorn. A ksbbiek sorn az egyttmkds olyan intenzvv vlhat, hogy igazbl nem lehet megklnbztetni a kt csoportot egymstl, erre Latin-Amerikban szmos plda akad, elg csak a Kolumbiban tevkenyked, mr emltett, FARC-ra gondolni. A nemzetkzi bnszervezetek problmja ezrt jl lthatan kilpett az egyes orszgok belgynek hatkrbl, mert ezen csoportok cljaik elrse rdekben terrorista eszkzket hasznlnak, radsul a szimbiotikus egyttls sorn cljaik megvltoznak s transznacionlis jelleget ltenek, mivel egyre tbb elemet tvesznek a terrorista csoport cljaibl. A transznacionalizld bnzi hlzatok ilyen rtelemben nem csak gazdasgi s trsadalmi dimenziban jelentenek kihvst, mert segtsget nyjtanak a terrorszervezeteknek a mkdskhz. A terrorizmus ellenes stratgik gyakran elhanyagoljk ezt a tnyt, pedig egyre nehezebb a kt kihvst kln kezelni.