A hideghbor utn egyrtelmv vlt, hogy a hagyomnyos biztonsgpolitikai felfogs szmos krdsre nem kpes megfelel vlaszt adni, ezrt talaktsra szorul. Mg korbban, a hideghbor alatt az ellensg a msik nemzetllam kpben knnyen azonosthat volt, addig a jelenlegi vilgunkban a biztonsg olyan problmkat vet fel, amelyeket nem lehet megoldani a korbbi pl keretek kztt. A nemzetkzi rendszer szerepli nvekv szmnak eredmnyeknt az llamokon kvl pldul a nemzetkzi szervezetek, a transznacionlis vllalatok s a nem kormnyzati szervezetek is vitathatatlanul a rendszer teljes jog szerepliv vltak. A globalizci felgyorstotta a nemzetllami kzpont gondolkods httrbe szorulst, a vilg sokkal sszetettebb vlt. A jelenlegi nemzetkzi kapcsolatok rendszere a klcsns fggsggel, az egymsba kapcsold rdekhlzatokkal s a klcsns egymsrautaltsggal jellemezhet a legmegfelelbben.
Bizonyos, korbban ltez biztonsgi problmk sokkal intenzvebben jelennek meg, s a globalizlt vilgban egyre kzvetlenebb fenyegetst jelentenek. A nemzetkzi terrorizmus, a tmegpusztt fegyverek, de termszetesen a hagyomnyos fegyverek terjedse, illetve az illeglis migrci s a szervezett bnzs is kzvetlenl fenyegetik a vilg minden llamt. Ennek oka az a gykeres talakuls, amely a hatrok fokozottabb tjrhatsgval, s gy a globalizci mennyisgi s minsgi kiterjedsvel jelentkezett. Az orszgok kzti ru- s informciforgalom, a tke s az emberek ramlsa felgyorsult, korbban soha nem ltott lehetsgeket elrhetv tve. A fokozott nyitottsg ugyanakkor egytt jrt azzal, hogy a pozitv hatsok mellett a klnbz negatv jelensgek is egyre szabadabban ramolhatnak a vilg llamai kztt.
A nem llami szereplk ltal kivltott fenyegetsek mellett ugyanakkor mg mindig szmolni kell az llamok vilgbl kiindul veszlyforrsokkal is, elg itt emlteni pldul Irni atomprogramot, a Kna-Tajvan vitt, vagy Pakisztn-India konfliktust, Ezeken fell egyre erteljesebben jelentkezik a kudarcot vallott llamok problmja. (Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy minden biztonsgpolitikai kihvs tbb-kevsb sszekapcsoldik a nem mkd llamokkal.)
A megvltozott nemzetkzi rendszer keretei kztt a biztonsgi kihvsok dnt tbbsge ugyanakkor nem az llamoktl indul ki. A klcsns fggsg miatt az llamok bels s kls biztonsga kztt ma mr szinte lehetetlen hatrvonalat hzni. Az ellensg nehezen azonosthat, s a nemzetllamok nyjtotta keretek kztt, az „j tpus" konfliktusok kezelhetetlenn vltak. A hideghbor sorn a legfontosabb biztonsgi kihvs a nukleris hbor elkerlse volt, mg a Szovjetuni felbomlst kveten megvltoztak a konfliktusok okai, a hbork jellege, s nem utolssorban a biztonsgpolitika tartalma. Vilgoss vlt, hogy a biztonsgot nem lehet tbb a kls, a terlethez kttt vdelmi kpessgek krdsre korltozni. Az j kihvsok, mint az llamkudarcok, a terrorizmus, az etnikai konfliktusok, a tmeges migrci, a szervezett bnzs, az erforrsokrt folytatott harc, a kritikus infrastruktra vdelme vltak a legslyosabb biztonsgi fenyegetsekk.
A szakirodalomban divatos szval „j tpus kihvsokknt" emltik azokat a problmkat, amelyek a nemzetkzi rendszer talakulsbl fakadtak, pontosabban, annak kvetkeztben felersdtek. A kifejezs azonban nem pontos, mert ezek a kihvsok, mint pldul a terrorizmus, a tmegpusztt fegyverek terjedsnek a krdse, vagy a krnyezetrombol gazdasgi fejlds, mr jval a hideghbor vge eltt is jelentkeztek kezelend problmaknt. Az mindenesetre igaz, hogy a 21. szzad globlis biztonsgi kihvsai intenzvebben jelentkeznek, mint brmely korbbi problma. Fontos tisztban lennnk azzal a tnnyel is, hogy nem lehet szigor hierarchikus sorrendet fellltani a biztonsgi fenyegetsek kztt, azokat egyformn fontosknt kell kezelni. A nemzetkzi terrorizmus ugyan rendkvl fenyeget problma, de a klmavltozs ugyangy fenyegeti a globlis biztonsgot.