IV. A MAGYAR HONVDSG ALKALMAZSI KPESSGE, A HADERFEJLESZTS IRNYAI
Louve -> jegyzet 2010.01.24. 10:28
x x x x x x
IV. A MAGYAR HONVDSG ALKALMAZSI KPESSGE, A HADERFEJLESZTS IRNYAI
39. Az orszg fegyveres vdelme a Magyar Honvdsg erivel, alapveten szvetsgesi keretekben valsul meg. Haznk ellen irnyul katonai fenyegetettsg esetn a bkestruktra elemei kiegszlnek. Megelz vdelmi helyzetben sor kerl a sorktelezettsg bevezetsre. A Magyar Honvdsg hatkony alkalmazshoz elengedhetetlen az orszg erforrsai mozgstsnak s a vdelem szolglatba lltsnak elksztse is. Mindez a megfelel jogszablyok s tervek kidolgozst, valamint kormnyzati, llamigazgatsi s egyb szervezetek, szervek bevonst jelenti.
40. A megvltozott biztonsgi krlmnyek kztti helytllshoz a hadert alkalmass kell tenni a nemzetkzi keretekben val alkalmazshoz. A szvetsgi rendszer kpessgeinek talakulsval sszhangban vltozik a Magyar Honvdsg s alkalmazsnak elvei. Vilgosan nyomon kvethet a vlsgkezel mveletek expedcis kvetelmnyeinek ersdse, emellett azonban tovbbra is kiemelt figyelmet kell fordtani a kollektv vdelembe gyazott orszgvdelem megvalstshoz szksges eszkzrendszer fenntartsra s fejlesztsre is.
41. A hader szervezett, felszerelst, infrastruktrjt, mkdsi elveit s fejlesztst a biztonsgi krnyezetbl, kihvsokbl levezetett clok s feladatok hatrozzk meg. Dnt hatst gyakorol a hader transzformcijra a vrhat alkalmazsi krnyezet, a legvalsznbb feladat, a hadvisels elveinek mdosulsa, valamint a szvetsgi s eurpai unis ignyek.
42. A NATO integrlt vdelmi tervezsi gyakorlatnak megfelelen a Magyar Kztrsasg nem trekszik a katonai kpessgek teljes spektrumnak kialaktsra. Az arnyos tehermegoszts elve alapjn a NATO-n s az Eurpai Unin bell hozzjrulunk a szksges katonai kpessgek kialaktshoz. Az elkvetkez idszakban a lgier folyamatban lv korszerstsvel prhuzamosan, fokozatosan nvekv mrtkben a szrazfldi er fejlesztsre koncentrlunk. A Szvetsg s az EU kpessgeihez val hatkony hozzjruls s a tbbnemzeti mveletek sikeres vgrehajtsa rdekben szakosodott- s rskpessgeket is ltrehozunk, amelyek hozzjrulnak a kt szervezetben fennll kritikus kpessghinyok cskkentshez, egyben megfelelnek az orszg ignyeinek s lehetsgeinek.
43. Mind a NATO, mind az EU rendelkezik olyan tbbnemzeti, magaskszenlt, korszer expedcis erkkel, amelyek kpesek rvid elrejelzs utn a gyors katonai reaglst kvetel vlsghelyzetek kezelsre. A Magyar Kztrsasg kiemelten fontosnak tartja, hogy a Honvdsg teherbr kpessgvel arnyosan rszt vegyen az NATO Reagl Er s az EU Harccsoportok tevkenysgben.
44. Az j kihvsokhoz val alkalmazkods s a tbbi NATO s EU tagllam katonai erivel val egyttmkds sorn egyrszt szksgszeren korszerstjk a hader struktrjt, msrszt fejlesztjk katonai kpessgeinket, utbbi jelents rszt nemzeti keretek kztt, tovbbi kpessgeket a Szvetsgi s Unis keretek kztt, egyre inkbb tbbnemzeti sszefogssal hozunk ltre.
45. A NATO integrlt vdelmi tervezsi folyamat keretben biztostja a feladatai elltshoz szksges kpessgeket. Mveletei vgrehajtsa rdekben az EU is kzsen alkalmazand kpessgeket fejleszt. Magyarorszg rszt vesz mindkt folyamatban, s messzemenen rdekelt a kt szervezet kztti egyttmkdsben, a szksgtelen duplikcik elkerlsben. A Magyar Honvdsg ugyanazon kpessgeket fejleszti mind az EU, mind a NATO mveleteiben trtn rszvtel rdekben.
46. A Magyar Kztrsasgnak, intzmnyeinek, kritikus infrastruktrjnak alkalmasnak kell lennie a szksg esetn berkez erk befogad nemzeti tmogatsra, a Honvdsgnek pedig a befogad nemzeti tmogats katonai feladatainak elltsra. A honi terleten vgrehajtott katonai feladatokra tbbnemzeti krnyezetben – esetenknt szvetsgi parancsnoksg alatt – is sor kerlhet, ezrt ezen feladatokra csak olyan erk alkalmazhatk, amelyek kpesek a nemzetkzi egyttmkdsre.
47. A Magyar Honvdsgnek dinamikusnak, sszhadernemi s expedcis mveletekben val rszvtelre alkalmasnak kell lennie. A jv hadviselsben eredmnyesen szerepl magyar hadervel szemben lltott kvetelmnyek az albbiak szerint sszegezhetk:
A stratgiai krnyezet vltozsaihoz val alkalmazkods kpessge;
A gyorsan vltoz harcszati, hadmveleti helyzetre val reagls kpessge;
A kijellt erk magas fok kszenlte;
Tbbnemzeti, sszhadernemi krnyezetben val tevkenysg, interoperabilits;
Harc hatkony megvvsa, erk vdelme s megvsa;
Hlzat-kzpont krnyezetben val alkalmazs kpessge;
Hatkony felderts, informciszerzs s csere;
Telepthetsg, mobilits;
Hossz tv fenntarthatsg, tbbnemzeti logisztikai tmogats
Kpessg a lakossggal s civil szervezetekkel, val egyttmkdsre.
48. Az orszg vdelmben a Magyar Honvdsg teljes szervezetvel vesz rszt. A klfldn egy idben foly mveletekhez eri egy rszvel jrul hozz. A nemzetkzi biztonsgi helyzetben elrejelzs nlkl, vratlanul bekvetkez esemnyekre trtn gyors reagls rdekben kszen kell llnunk arra, hogy mveleti hozzjrulsunkat rugalmasan rtelmezzk s a nemzeti s nemzetkzi, elssorban NATO s EU szksgletekhez, valamint sajt magunk teherbr kpessghez igaztsuk.
49. Br a Szvetsg elleni nagymret hagyomnyos agresszi eslye minimlis, meg kell riznnk a magas intenzits mveletekben val rszvtel kpessgt, annak rdekben, hogy kpesek maradjunk a nagyobb kihvst jelent hagyomnyos kockzatok kezelsre is. A Magyar Honvdsg kpessgeit s struktrjt a legvalsznbb mveletek figyelembevtelvel kell fejleszteni, s a legmagasabb kvetelmnyekkel jr feladatok elltsra kell felkszteni.
50. A Magyar Honvdsg mkdse hatkonysgnak nlklzhetetlen felttele a stabil, ugyanakkor rugalmasan alkalmazkod szervezeti rendszer, amelynek jellemzi:
Megfelel fegyvernemi arnyok;
Operatv vezets;
Megoszthatsg, alegysgek nll tevkenysgnek kpessge;
Szervezeti elemek integrlhatsga.
51. A korszer s felgyorsult tem hadvisels sorn az egyes mveletekben a dntsi ciklusok idtartama radiklisan cskken. A hadmveleti tem nem csak a mveletek vgrehajtsban, hanem a vgrehajtsra vonatkoz dntsek meghozatalban is ugrsszeren emelkedik. A mveletekben csak olyan erk lesznek sikeresek, amelyek alkalmazkodni tudnak az rkra vagy nha csak percekre szkl dntsi ciklusok jelentette kvetelmnyekhez.
52. A magyar hader tovbbi modernizlsnak fontos kvetelmnye, hogy mind kijellt elemei, mind egyes parancsnoksgai is kpesek legyenek expedcis jelleg feladatok vgrehajtsra. Nem csak arra kell kpesnek lenni, hogy csapatokkal integrldjanak ms nemzeti, vagy tbbnemzeti ktelkbe, hanem arra is, hogy maguk integrljk ms haderk ktelkeit. A klfldn tevkenyked katonai szervezetek kpessgeit s tmogatst gy kell kialaktani, hogy vlts nlkl fl vig legyenek mveletben tarthatk.
53. A katonai kpessgek kialaktsa, a feladatok vgrehajtsa sorn szerepet kell kapnia a krnyezettudatos gondolkodsnak s cselekvsnek, sszhangban a hazai s a nemzetkzi krnyezetvdelmi kvetelmnyrendszerrel. A Magyar Honvdsg a meglv kpessgeivel vesz rszt az kolgiai krok megelzsben, a bekvetkez krnyezeti rtalmak felszmolsban. Krnyezetvdelmi szempontbl is j kihvst jelent a magyar hader nemzetkzi szerepvllalsa. Az orszghatrainkon kvli mveleti terleteken vgrehajtott katonai, tevkenysg a helyi termszeti rtkek megrzst, az „kolgiai lbnyom” nlkli feladatvgzst kveteli meg.
54. Kpessgalap haderfejlesztst kell megvalstani, amely lehetv teszi a biztonsgi krnyezet vltozsaira val hatkony reaglst. A lgier nagyarny korszerstst kveten a hadfelszerels fejlesztsnek legfontosabb feladatai:
A tbori hrad s informatikai rendszerek rendszerszemllet fejlesztse, hossz tvon biztostva a hlzatalap mkds kialaktst;
A szrazfldi er mobilitsnak, vdettsgnek s tzpusztt kpessgnek fejlesztse;
Helikopterek modernizcija s jak beszerzse;
Stratgiai szllt kapacits biztostsa;
A katonk egyni felszerelsnek korszerstse.
55. Ebben a folyamatban jelents szerepe van a hazai vdelmi szektor tudomnyos bzisnak, kutats-fejlesztsi szerveinek. Rendszeresen elemezni kell a nemzetkzi eredmnyeket, folyamatos kapcsolatot kell fenntartani a tudomnyos mhelyek s gyrtk kztt. Nagyobb figyelmet kell fordtani a mveleti tapasztalatok fejlesztsben val hasznostsra.
56. A hatkonyabb mveleti alkalmazs s az erk megvsa rdekben fontos feladat a Magyar Honvdsg rszvtelvel megvalsul mveletek, hazai s nemzetkzi gyakorlatok tapasztalatainak sszegyjtse, rtkelse s adaptlsa. A Magyar Honvdsg fejlesztshez hozzjrulnak a NATO-ban s az EU-ban nyert mveleti tapasztalatok is.
57. A kpessgfejlesztsben egyre nvekv szerepet kap a tbbnemzeti egyttmkds. A NATO s az Eurpai Uni keretei kztt, a tagllamok sszefogsval olyan jelents kpessgek alakthatk ki, amelyek ltrehozsa pusztn nemzeti forrsbl nem megvalsthat, vagy nemzeti kvetelmnyek nem indokoljk. A hadfelszerelsek tbbnemzeti beszerzse a hatkonyabb rdekrvnyestst, a kutats-fejlesztsi kltsgek megosztst s a nagyobb megrendelsbl add elnyk kihasznlst eredmnyezi.