Nemzeti katonai stratgia : III. A MAGYAR HONVDSG RENDELTETSE, KIEMELT FELADATAI S ALKALMAZSNAK VRHAT KRLMNYEI
III. A MAGYAR HONVDSG RENDELTETSE, KIEMELT FELADATAI S ALKALMAZSNAK VRHAT KRLMNYEI
Louve -> jegyzet 2010.01.24. 10:27
x x x x x x
III. A MAGYAR HONVDSG RENDELTETSE, KIEMELT FELADATAI S ALKALMAZSNAK VRHAT KRLMNYEI 25. A Magyar Honvdsg az llami intzmnyrendszer rsze, a kl-, biztonsg- s vdelempolitika, valamint a nemzeti rtkek vdelmnek s rdekek rvnyestsnek nlklzhetetlen eszkze. A Magyar Honvdsg rendeltetse a haza katonai vdelme s a nemzetkzi szerzdsbl ered kollektv vdelmi feladatok elltsa, hozzjruls nemzetkzi vlsgkezel mveletekhez, valamint a jogszablyokban meghatrozott egyb feladatok elltsa.
26. A Magyar Honvdsg alapvet feladata, hogy megtmadsa esetn vdelmezze Magyarorszg fggetlensgt s terleti srthetetlensgt. Az nvdelemre alapveten szvetsgesi keretekben kell kszlnie, de a szvetsges erk berkezsig nllan is kpesnek kell lennie a feladat vgrehajtsra. Ezen tlmenen hozzjrul a NATO kzs vdelmi kpessghez, valamint a Szvetsg ambciszintjnek teljestshez. Szvetsges llam veszlyeztetse vagy megtmadsa esetn a kzjogi dntsnek megfelelen vgrehajtja a kollektv vdelemhez szksges katonai lpseket.
27. A Magyar Honvdsg folyamatos feladata, hogy a Magyar Kztrsasg kl- s biztonsgpolitikai cljainak tmogatsa rdekben hozzjruljon a nemzetkzi bke s biztonsg fenntartshoz a nemzetkzi jog keretei kztt. A nemzetkzi vlsgkezel mveletekben val rszvtel vrhatan hossz tvon is a legnagyobb valsznsggel bekvetkez, kiemelt jelentsg feladat marad.
28. A Magyar Honvdsg feladatai dnt tbbsgt szvetsgi, eurpai unis vagy egyb koalcis egyttmkdsben hajtja vgre. A magyar hader alkalmazsi elvei ennek megfelelen kerlnek kidolgozsra.
29. A Magyar Kztrsasg llami szuverenitst s terleti integritst a Magyar Honvdsg teljes szervezetvel s kpessgeivel vdelmezi, s vgrehajtja a szvetsges tmogat erk hatkony mkdshez szksges befogad nemzeti tmogats katonai feladatait. Az orszg biztonsgnak kzvetlen fenyegetse esetre a Magyar Kztrsasg fenntartja a hadktelezettsgen alapul hader mozgstsnak lehetsgt, a sorktelezettsg bevezetst. A nemzeti hrszerzs feladata, hogy ennek szksgessgt idben jelezze. Szvetsgi dnts s megfelel kzjogi felhatalmazs esetben ms orszgok erinek Magyarorszgra rkezse, tvonulsa, tmeneti vagy tarts llomsoztatsa esetn a Magyar Honvdsg rszt vesz a rszkre nyjtand befogad nemzeti tmogats megszervezsben s biztostsban.
30. A vltoz biztonsgi krnyezetben a lgtrvdelem hatkony biztostsa alapvet feladat. Haznk lgternek vdelmt a NATO integrlt lgvdelmi rendszerben valstjuk meg gy, hogy nemzeti ktelezettsg a feladat elltshoz szksges kijellt repl, lgi vezetsi s radar eszkzk biztostsa.
31. A Magyar Kztrsasggal szomszdos trsgekben kialakul bels vlsgok, orszgok kztti konfliktusok esetn szksgess vlhat, hogy a Magyar Honvdsg hatrvdelmi feladatot lsson el. A konfliktus jellegbl addan tmeges, egyidej s illeglis migrcival, vltoz intenzits, akr hossz idn t elhzd katonai s rendvdelmi tevkenysggel lehet szmolni.
32. Ms tagorszg megsegtsre szvetsgi keretek kztt, az szak-atlanti Tancs dntseivel sszhangban, fegyveres tmads, illetve annak kzvetlen veszlye esetn kerl sor. Szvetsgi terleten befogad nemzeti tmogatsra lehet szmtani. A mveletek sorn nem zrhat ki terrorista csoportok fellpse, tmegpusztt fegyverek alkalmazsnak veszlye. A viszonylag rvid idej, intenzv mveletet elhzd, alacsony intenzits fegyveres tevkenysg kvetheti.
33. A Magyar Honvdsg rszese lehet egyb nemzetkzi mveleteknek, dnten a NATO vagy az Eurpai Uni tagllamainak eri ltal alkotott alkalmi ktelkben. Ezekre a mveletekre a NATO s az Eurpai Uni fldrajzi hatrain kvl szlssges ghajlati- s terepviszonyok kztt, befogad nemzeti tmogats nlkl is sor kerlhet. A viszonylag rvid idej, intenzv mvelet elhzd, vltoz intenzits vlsgkezelssel, stabilizcis s jjptsi, katonai segtsgnyjtsi feladatokkal prosulhat.
34. A rendelkezsre ll kpessgeivel a magyar hader hozzjrul termszeti s ipari katasztrfk elhrtshoz, kvetkezmnyeinek felszmolshoz, humanitrius vszhelyzetek kezelshez, otthonukat elhagyni knyszerltek evakucijnak tmogatshoz, a kiteleplt szemlyek megsegtshez kl- s belfldn egyarnt. Bizonyos esetekben szksgess vlhat a polgri vlsgkezels eri tevkenysgnek tmogatsa.
35. A NATO s az EU terrorizmus elleni harc koncepciival sszhangban a Magyar Honvdsg felkszl s rszt vesz a r hrul feladatok vgrehajtsban. A fentieken tl kiemelt feladat a kt- s tbboldal nemzetkzi katonai kapcsolatok fenntartsa, valamint a rszvtel nemzetkzi szerzdsek vgrehajtsa ellenrzsben.
36. Napjaink s nagy valsznsggel a jv konfliktusai egyre inkbb aszimmetrikusak. A fegyveres konfliktusok j rszben nem azonos kpessg erk csapnak ssze. Jelents klnbsgek lehetnek a szemben ll felek jellege – llami, illetve nem-llami szereplk –, politikai s stratgiai cljaik, katonai s nem-katonai eszkzrendszerk, katonai erik, a hadviselsi elvek tekintetben.
37. A jv katonai mveletei sszetettek lesznek, melyeket szinte kivtel nlkl tbbnemzeti s sszhadernemi keretek kztt hajtanak vgre. Az tfog megkzelts jegyben a civil-katonai egyttmkds s koordinci kiemelt jelentsg.
38. Korunkban a katonai er alkalmazsa tlmutat a klasszikus rtelemben vett fegyveres harcon. A konfliktusok megelzse, kezelse s az azt kvet rendezs – stabilizci s jjpts – civil feladatai, tovbb a leszerels, lefegyverzs s reintegrci, illetve a biztonsgi szektor reformja hossz ideig ignyelhetik a katonai erk kzremkdst s tmogatst.