18. A Magyar Kztrsasg kormnya a biztonsgot tfog mdon rtelmezi, amely a nemzetkzi, politikai s katonai tnyezkn tl magba foglalja annak gazdasgi, energiaelltsi, pnzgyi, rendvdelmi, emberi jogi s kisebbsgi, informcis s technolgiai, krnyezeti, meteorolgiai, demogrfiai s civilizcis, kzegszsggyi, valamint nemzetkzi jogi dimenziit is. Haznk a megvltozott, a kizrlagos terletvdelmet meghalad, de nem kizr biztonsgi krnyezetben is ksz arra, hogy ellenlljon a hatrait, szuverenitst rint esetleges fenyegetseknek, illetve cselekvseknek, akciknak. A Magyar Kztrsasg katonai vdelme nemzeti gy, mely kt alappillren nyugszik: a nemzeti nern s a szvetsgi egyttmkdsen.
19. A Magyar Kztrsasg a biztonsg- s vdelempolitikt sszkormnyzati feladatknt rtelmezi. Az Alkotmnyban, tovbb a honvdelemrl s a Magyar Honvdsgrl szl 2004. vi CV. trvnyben foglaltak rtelmben Magyarorszgon teljes mrtkben rvnyesl a katonai erk polgri demokratikus felgyelete s irnytsa, ennek hatalmi gak kztti megosztsa.
20. Magyarorszg egyetlen llamot sem tekint ellensgnek, vits krdseit a nemzetkzi jog alapjn, a diplomcia eszkzeivel, nemzetkzi kapcsolatai tjn kvnja megoldani. A magyar katonai er hatrainkon tli alkalmazsa kizrlag megfelel nemzetkzi jogi felhatalmazs alapjn, nemzetkzi szervezetek keretei kztt vagy alkalmi koalcikban, a kzs rdekek s rtkek mentn kerlhet sor. Ilyen esetekben a katonai ervel trtn rszvtel a magyar rdekek rvnyestst is szolglja azzal, hogy megakadlyozza a vlsg kvetkezmnyeinek terjedst, s aktv szerepvllalsunkkal erstjk azt az rdekkzssget, amelytl adott esetben sajt nemzeti rdekeink segtst s tmogatst is vrjuk.
21. A szvetsgi, eurpai unis s nemzeti rdekek sszehangolsbl kvetkezik, hogy a Honvdsg erit leginkbb olyan mveletekbe ajnljuk fel, amelyek – kzvetlenl vagy kzvetve – szavatoljk az orszg s a rgi stabilitst s szlesebb rtelemben vett biztonsgt. A vlsgok termszetbl ereden az egy idben, tbb trsgben rsztvev erk ltszma rendkvli esetekben meghaladhatja a tervezett kereteket.
22. Magyarorszg olyan honvdelmet s benne olyan katonai ert tart fenn s fejleszt, amely egyszerre kpes a vdelmi alapfeladatot s a klfldi mveleti rszvtel feladatt mind a hagyomnyos, mind az aszimmetrikus hadvisels viszonyai kztt teljesteni.
23. A Magyar Kztrsasg az Eurpai Uni s a NATO konstruktv tagja. A magyar vdelempolitika fontos feladata az jonnan csatlakozott s az integrcira eslyes orszgok tmogatsa. Ezrt stratgiai rdek a krnyez orszgokkal val kt- s tbboldal katonai egyttmkdsi formk bvtse, hatkonysguk nvelse.
24. Eurpa s a vilg biztonsga egyik fontos sarokkvnek tovbbra is a NATO-t tartjuk. Ezzel prhuzamosan egyre nagyobb slyt helyeznk az Eurpai Uni biztonsg- s vdelempolitikjban val rszvtelre. Magyarorszg rszesv kvn vlni az Eurpai Uni lland strukturlt egyttmkdsnek (Megj.: a szvegben marad, amennyiben a lisszaboni szerzds elfogadsra kerl.) Haznk rdeke az eurpai biztonsg- s vdelempolitika dinamikus fejldse, amelyet az EU s a NATO kztti stratgiai partnersg jegyben tmogat.